OWCZAREK NIEMIECKI

Wróć

Owczarek niemiecki

  • Wielkość:Duży
  • Wymagane czesanie:Częściej niż raz w tygodniu
  • Linienie:Duże
  • Alergie:Tak
  • Hałas:Głośny
  • Kategoria rasy:Owczarki i inne psy pasterskie
  • Czas bez opieki:1-3 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt:Średnia
  • Przydatność do stróżowania:Wysoka
  • Owczarek niemiecki jest jedną z najlepiej rozpoznawalnych ras na świecie. Prawidłowo wyhodowany jest psem o umięśnionej sylwetce oraz czujnym, szlachetnym i powściągliwym usposobieniu. Owczarki niemieckie to żwawe, wyważone i dumne psy. Występują w różnych wariantach umaszczenia. Sierść owczarka składa się z twardej, szorstkiej, przylegającej okrywy oraz obfitego podszerstka. Pożądane rozmiary owczarka niemieckiego to 63 cm wysokości w przypadku psów i 58 cm u suk. Waga owczarków niemieckich wynosi przeciętnie 30-36 kg [25-40 kg].

    Pochodzenie

    Owczarek niemiecki został wyhodowany z różnych ras psów pasterskich. Pierwotnie hodowano owczarki do celów pasterskich. Początki rasy sięgają VII wieku n.e. W 1882 roku owczarki niemieckie zostały pierwszy raz pokazane na wystawie. W 1899 roku powstał Verein fur Deutsche Schaferhunde, czyli Niemiecki Klub Hodowców Owczarka Niemieckiego. To za sprawą tego właśnie klubu owczarków niemieckich zaczęto używać w policji i wojsku. Dzięki temu rasa przetrwała trudne początki XX wieku. W czasie I wojny światowej Niemcy wykorzystywali owczarki do przenoszenia korespondencji i szukania rannych. Żołnierze sił Trójporozumienia również docenili inteligencję i odwagę owczarków. Po wojnie zabrali wiele z nich do swoich domów, sprowadzając tym samym rasę do innych państw.

    Charakter

    Żadna inna rasa psa nie może być wykorzystywana do tak różnorodnych celów i zadań jak właśnie owczarek niemiecki. Pierwotnie hodowane jako psy pasterskie owczarki dziś wykorzystuje się także przede wszystkim jako psy policyjne i stróżujące, a także jako psy poszukiwawcze i terapeutyczne, psy-ratowniki i psy-przewodniki. Nie tylko w swojej ojczyźnie, Niemczech, lecz na całym świecie owczarek niemiecki przoduje jako tak zwany pies służbowy. Owczarek niemiecki bardzo przywiązuje się do opiekuna i chce przebywać z nim tak często, jak to tylko możliwe. Pies tej rasy wymaga dużo uwagi, ale odwdzięczy się za nią po stokroć swoją lojalnością. Będzie bronić opiekuna za wszelką cenę. Jeśli nie poświęcimy czasu na ułożenie owczarka niemieckiego, w przyszłości pojawią się u psa problemy z pewnością siebie i posłuszeństwem. Owczarek niemiecki chętnie i szybko opanowuje nowe umiejętności. Na szkoleniach pies będzie z pewnością jednym z najpojętniejszych uczniów.

    Hodowla i zdrowie

    Wraz ze wzrostem popularności rasy wzrosła także niestety liczba typowych dla rasy schorzeń. Występująca dziś u wielu ras dysplazja stawu biodrowego po raz pierwszy stwierdzona została właśnie u owczarka niemieckiego. Inną chorobą stawów, z którą zmaga się wielu przedstawicieli rasy, jest dysplazja stawu łokciowego, a także zwyrodnieniowe zwężenie kanału lędźwiowo-krzyżowego znane jako zespół ogona końskiego, prowadzące do paraliży. Ponadto u owczarków występują często schorzenia oczu oraz alergie.

    Pożywienie dla owczarka niemieckiego

    Jednym z najważniejszych czynników, decydujących o tym, jakie pożywienie jest dla danego psa najlepsze, jest poziom jego aktywności fizycznej. Psy, które codziennie spędzają kilka godzin pracując i dużo się ruszając, mają rzecz jasna wyższe zapotrzebowanie energetyczne niż psy rodzinne, które z reguły zażywają dłuższego odpoczynku. Jednak w zbilansowanej diecie każdego psa, niezależnie od wykonywanych przez niego zadań, nie może zabraknąć białek, substancji mineralnych i witamin, niezbędnych do jego zdrowego rozwoju. Najważniejszym dla psów źródłem białek jest mięso, które powinno stanowić 70% pożywienia, czy to w postaci karmy suchej, przygotowanego własnoręcznie posiłku czy podawane na surowo (hasło: dieta typu BARF). Pozostałe 20 do 30% diety powinny stanowić warzywa i owoce, które zaopatrują organizm psa w dalsze ważne witaminy i substancje mineralne. Zbyt duża ilość zbóż oraz cukier w jakiejkolwiek ilości zdecydowanie nie zaliczają się do odpowiedniego pożywienia dla psa.

    Pielęgnacja

    By pies był zdrowy i szczęśliwy nie wystarczy samo dobre odżywianie, lecz także dbałość o jego wychowanie oraz należyta pielęgnacja. Krótka sierść owczarka niemieckiego jest stosunkowo łatwa w pielęgnacji, jednak regularne szczotkowanie jest niezbędne dla zachowania zdrowej struktury sierści. Niezbędne jest także regularne odrobaczanie oraz szczepienia. Ponadto powinieneś kontrolować stan uszu, oczu i pazurów. Także one od czasu do czasu wymagają czyszczenia, ewentualnie skrócenia, a w przypadku wystąpienia zmian kontroli u lekarza weterynarii.

    Wychowanie owczarka niemieckiego

    Zanim zdecydujesz się przygarnąć pod swój dach owczarka niemieckiego koniecznie przemyśl najpierw czy poradzisz sobie z jego żywieniem, pielęgnacją i wychowaniem. Owczarki niemieckie są przede wszystkim psami użytkowymi i jako takie powinny być postrzegane przez swoją ludzką rodzinę. Do wspólnego życia w harmonii niezbędne jest odpowiednie umysłowe i fizyczne zaangażowanie psa. Jako właściciel owczarka niemieckiego powinieneś nie tylko mieć czas i ochotę na długie wspólne spacery czy wycieczki rowerowe, lecz także na sport dla psa i jego tresurę.

    Biały owczarek niemiecki

    Mimo że sporadycznie pojawia się w miocie białe szczeniątko owczarka niemieckiego, standard FCI od 1933 uznaje to umaszczenie za niewłaściwe. W 1968 roku „Shepherd Dog Club of America“, odpowiedzialny za standard rasy w „American Kennel Club“, także przyjął takie stanowisko. Wyjątek stanowi dziś tylko „Canadian Kennel Club“, który akceptuje białe owczarki niemieckie w swojej księdze hodowlanej. W 2011 roku FCI z białego owczarka niemieckiego uczyniła samodzielną rasę „Berger Blanc Suisse“ (biały owczarek szwajcarski).

    Ruch

    Podczas zażywania ruchu szczenię powinno być traktowane z pewną dozą ostrożności, by nie doszło do uszkodzenia wciąż miękkich i formujących się stawów. Dorosły owczarek niemiecki do utrzymania dobrej kondycji będzie potrzebował co najmniej dwóch godzin ruchu dziennie, a także możliwości wykorzystania swojej inteligencji i pracy węchowej.

    Ciekawostki

  • Owczarki niemieckie charakteryzują się wiernością, odwagą wytrwałością i posłuszeństwem.
  • W pierwszych dekadach XX wieku owczarki niemieckie wyglądały inaczej niż dzisiejsze okazy.
  • Owczarki niemieckie są obciążone genetycznie. Występuje u nich szereg chorób powstałych w wyniku krzyżowania.
  • Suczka Adolfa Hitlera wabiła się Blondi.